Central Europe-What do you know about Poland/Polish

nico   Tuesday, May 31, 2005, 19:41 GMT
Witold Gombrowicz (writer and philosopher), Zbigniew Prezner (movies like Bleu, bland, rouge, Le Décalogue)

Great artists!
Deborah   Tuesday, May 31, 2005, 19:48 GMT
nico, how can you say Prezner's movie was bland! ;)
nico   Tuesday, May 31, 2005, 20:03 GMT
sorry, "blanc". He made the movies in France with polish and french actors. there has been also "La double vie de Véronique" the double life of Veronica (wonderfull)
Rui   Tuesday, May 31, 2005, 20:18 GMT
Nico I think the director you meant is Kieslowski ; Preisner wrote the music for all those wonderful films you mentioned. Other great Polish film directors: Wayda, Kawalerowicz, Munk.
nico   Tuesday, May 31, 2005, 20:20 GMT
Rui,

You are right, forgive me. I made the confusion because i have got the CD "La double vie de Véronique", it's good like the movies from Kieslowski.
Deborah   Tuesday, May 31, 2005, 20:21 GMT
Oops! And I just took nico's word for it.
greg   Wednesday, June 01, 2005, 04:23 GMT
Nie rozumie po polsku, but I've know some Poles : great people. Some tend to be 'Germanic' : calm, cool, serious etc. Some others seem to be rather 'Latin' : funny, talkative, easy-going etc. Sorry for those horrible clichés (Germanic and Latin).
Stefaniel P Spaniel   Wednesday, June 01, 2005, 12:21 GMT
Chyba nie wolno pisac po polsku w tym forumie, ale ja tylko chcialem popysiwac sie troche. Prawdopodobnie juz zrobilem kilka bledow, poza tym nie mam polskich liter na klawiaturze... Wiec raczej nie wygladam na taki eksperta !

Powiedzalbym Ewe ze ja wiem duzo na temacie Polski, dlatego ze mieszkalem tam przez piec lat. Mysle ze Pani chciala slyszec czegos od tych, ktorzy maja punkty widzenie 'obcego.' Oj, trudny ten jezyk !

Moj ulubione Polskie rzeczy, jezeli wam intersuje :

* Bieszczady
* Grup Teatralny 'Mumio' (Kabaretowy)
* Jedzonko - Golabki, Pirogi, Bigos itd.
* Bardzo ladne dziewczny
* Kulturalne ludzie
* Mniesze, stare miasta jak Cieszyn
* Jezyk Polski
* Sztuka
* 'Wojna Polsko-Ruska Pod Flaga Bialo-Czerwona'

Nie podoba mi sie kilka rzecz :

* Niekulturalne ludzie
* Warszawscy
* Krakowskie snoby
* Nouveau Riche snoby
* Raszizm, (...niektorych ludzi)
* To, ze duzo ludzi nic nie wiedza o sasiednym krajach

Ale raczej podobalo mi sie Polska.

Teraz mieszkalem w Rumunii...

Larevedere
Someone   Friday, June 03, 2005, 00:40 GMT
Ok Stefaniel P Spaniel but can you translate all this ?