İyi derecede İngilizce öğrenmek için ne yapmak gerekir?

From Antimoon Translation Project

İngilizce öğrenmek uygulama yapmayı gerektirir. İngilizce öğrenmek için gerekli bütün tüyoları biliyor olabilirsiniz, ama bunları gerçekten uygulamadıkça bir yere varmak mümkün değildir. İşin aslı gerçekten bu dili öğrenmek istiyorsanız hayatınızda bazı değişiklikler yapılması gereklidir. Bazı örnekler aşağıda verildiği gibidir:

Her gün en az 1 saat İngilizce kitap okumak ve cümlelerin gramer yapılarını inceleyerek kavramak, ilk defa görülen yeni kelimeleri sözlükten bakmayı alışkanlık haline getirmek. Ses kaydı dinlemek yada Youtube videoları izlemek, konuşmayı yer yer duraklatarak ne söylendiğini anlamaya çalışmak ve duyduğunuz şeyleri sesli tekrar ederek telaffuzunuzu geliştirmek. Ne tür bir insan sizce oturup böyle şeylerle ciddi olarak uğraşır. Tabi ki yaptığı şeyi gerçekten seven kişi. Yemeklerle ilgileniyorsanız aşçılık videoları izleyin, otomobillerle ilgili iseniz bu tür Youtube videolarını dinleyin, astronomi ilgi alanınızsa tonlarca videoya Google aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Sorun şu ki herkes iyi derecede İngilizce öğrenmek istiyor ama gerçekte çok az kişi kendi kendine çalışmayı alışkanlık haline getiriyor. Birçok kişi ise bir kursa yazılıp bir hocanın zorla ona öğretmesini bekliyor. Ama aslında kursa girmeden de kendi çabalarınızla büyük işler başarabilirsiniz.

Düzenli tekrar yapmak öğrenme sürecinde çok önemlidir. Yeni öğrendiğiniz kelimeleri ve ilginç şeyleri bir deftere not alın. Bu defter başka şeyler için kullanılmasın ve sadece bu işe özel olsun. Ayrıca okunaklı ve temiz notlar tutmayı ihmal etmeyin aksi takdirde 1 ay sonra tekrar etmek istediğinizde kendi yazınızı okuyamayabilirsiniz. Ayda bir kere bu deftere mutlaka baştan sona göz atın.

İngilizce öğrendikten sonra onunla ne yapacağınız ile ilgili bir hedefiniz olmalı, yurt dışına gidip iş bulup yeni bir yaşam kurmak yada belki ilerde yabancı uyruklu bir sevgilinizin olması gibi her şey olabilir. Hedefler sizi motive eder. Yabancı dil öğrendikten sonra yapmak istediğiniz yada hayalini kurduğunuz şeylerin bir listesini yapın ve odanızda görünür bir yere yapıştırın. Ve en önemlisi tabi ki başlamak işin yarısıdır, planlarınızı ve çalışmanızı asla ertelemeyin. Bol şans.