Dlaczego powinieneś ćwiczyć angielską wymowę

From Antimoon Translation Project

Wersja oryginalna: Why you should study English pronunciation

Pierwsze wrażeniaedit

Wymowa jest zdecydowanie najważniejszą rzeczą, którą zauważają ludzie, gdy mówisz po angielsku. Pozwólcie nam opowiedzieć osobistą anegdotę na ten temat:

Kiedyś poszliśmy na lekcję konwersacyjną, gdzie uczyli native speakerzy (Amerykanie). Zanim lekcja się rozpoczęła, nauczyciel zapytał nas: "To jak, mówicie dobrze po angielsku?". Tom odpowiedział: "Tak nam się wydaje", na co facet odparł: "Naprawdę da się to usłyszeć".

Zauważ, że powiedzieliśmy zaledwie trzy słowa, a nauczyciel już potrafił stwierdzić, czy nasz angielski jest dobry czy zły. Dlaczego uważał, że jest dobry? Z powodu trudnych słów, których użyliśmy? Nie. Ponieważ zastosowaliśmy zaawansowane struktury gramatyczne? Nie. To przez naszą wymowę.

Czy myślisz, że jeśli spotkasz jakąś osobę i powiesz zaledwie zdanie czy dwa, zauważy ona twój ubogi zasób słownictwa lub złą gramatykę? Najprawdopodobniej
- nie. Lecz zauważy ona, czy twoja wymowa jest dobra czy zła. Jeżeli jest kiepska, to od razu pomyśli o tobie jak o "facecie/dziewczynie, który/a źle mówi po angielsku". Wymowa tworzy pierwsze wrażenie na twój temat.

Komunikacjaedit

Dobra wymowa powinna być jedną z pierwszych rzeczy, których uczysz się w angielskim. Możesz żyć bez zaawansowanego słownictwa - używaj prostych słów,
by powiedzieć to, co chcesz. Możesz żyć bez zaawansownej gramatyki - zamiast niej stosuj proste struktury gramatyczne. Jednakże nie ma czegoś takiego jak "prosta wymowa". Jeśli nie masz dobrej wymowy, masz... złą wymowę.

Efekty złej wymowy są tragiczne. Nawet jeśli używasz świetnego słownictwa
i gramatyki, ludzie mogą po prostu nie zrozumieć, co chcesz powiedzieć.

Na przykład, kiedy wymówisz sleep [w ten sposób], a nie [w ten] lub wymówisz ghost [tak], zamiast [tak], native speakerzy będą mieli poważne problemy ze zrozumieniem cię! Naszym zdaniem powinieneś wiedzieć, w jaki sposób wymawiać dźwięki angielskie takie jak ee w wyrazie sleep oraz o w ghost, jeszcze zanim poznasz te słowa.

Oto kolejna anegdota na ten temat. Po powrocie z wakacji w USA przyjaciel Toma powiedział:

"Za każdym razem, gdy rozmawiałem z różnymi ludźmi w Ameryce, pytali mnie: "Co? Co?" W kółko powtarzałem jedno zdanie. W końcu mówili "Aha!", a potem powtarzali moje zdanie, używając dokładnie tych samych słów! Było to strasznie upokarzające. Wiedziałem, że moje słownictwo i gramatyka są dobre, ale nikt nie mógł mnie zrozumieć przez moją wymowę. Teraz jestem bardzo zmotywowany do nauki angielskiego."

Czy potrafisz porozumiewać się po angielsku?edit

Prawie wszystkie osoby uczące się angielskiego mówią: "Nie muszę ćwiczyć wymowy. Chcę tylko komunikować się po angielsku." Wielu z nich sądzi, że potrafią porozumiewać się po angielsku, bo udaje im się to z nauczycielem i innymi uczniami.

Nie popełnij tego błedu! Musisz pamiętać, że:

  • Twój nauczyciel słuchał złego angielskiego przez lata. Potrafi zrozumieć go o wiele łatwiej, niż przeciętny człowiek.
  • Inni uczniowie zazwyczaj pochodzą z tego samego kraju co ty. Dlatego mówią po angielsku tak jak ty i robią te same błędy. Rozumienie ciebie jest więc dla nich łatwe.

Podejmij się jedynego prawdziwego testu: wyjedź do Ameryki lub Wielkiej Brytanii i spróbuj porozmawiać z "normalnymi ludźmi" - sprzedawcą w supermarkecie, kierowcą autobusu itd. Jeżeli oni cię zrozumieją, wtedy możesz powiedzieć, że potrafisz porozumiewać się po angielsku.

Komunikacja to za małoedit

Jeśli potrafisz porozumiewać się po angielsku z obcokrajowcami - gratulacje! To wielkie osiągnięcie. Lecz może być niewystarczające. Jeżeli jesteś na 2 poziomie umiejętności wymowy, twój angielski jest zrozumiały, ale masz silny, obcy akcent, który jest nieprzyjemny dla innych ludzi.

Przed chwilą powiedzieliśmy, że wymowa jest ważna, ponieważ tworzy ona pierwsze wrażenie. To oczywiście prawda - nikt nie stwierdzi, że dobrze mówisz po angielsku, jeśli masz silny i obcy akcent. Ale to nie wszystko. Jeśli masz przyjemny akcent, ludzie będą lubili z tobą rozmawiać. Będą chcieli spędzać z tobą czas. Z drugiej strony, jeżeli twój akcent jest zły, mogą cię nawet unikać (świadomie lub nieświadomie).

Dobrą wiadomością jest to, że możesz pracować nad swoją wymową, dopóki nie zaczniesz mówić "zrozumiałym i przyjemnym angielskim" (nazywamy go po prostu dobrą wymową). Możesz na przykład uczyć się angielskich dźwięków, słuchać nagrań, oglądać angielskojęzyczną telewizję itp. Najpierw jednak musisz zdać sobie sprawę, że istnieje pewien problem! Większość uczniów angielskiego tego nie wie.

Michał napisał krótką opowieść, by pomóc uczniom zrozumieć ten problem.