Jak uniknąć popełniania błędów w języku angielskim

From Antimoon Translation Project

Uczniowie popełniają błędy i utrwalają je, ponieważ tworzą zdania 1) zbyt niedbale lub 2) zbyt wcześnie. Unikniesz błędów, jeśli będziesz przestrzegał kilku zasad:

Zasady na bezbłędne mówienie i pisanieedit

1. Używaj prostego języka. Niektórzy początkujący próbują budować bardzo skomplikowane zdania, np. z czasem present perfect czy trybami warunkowymi. Popełniają przy tym straszne błędy. Nie próbuj tego! Jeśli dopiero co zacząłeś mówić lub pisać po angielsku, powinieneś mówić to, co potrafisz (proste zdania, z którymi miałeś styczność wiele razy). Być może poczujesz, że wypowiadasz się jak dziecko albo nie wyrażasz swojego zdania, ale nie martw się tym. Teraz twoim zadaniem nie jest swobodne wyrażanie zdania, tylko nauka języka.

2. Mów wolno i ostrożnie. Na początku powinieneś pisać bardzo powoli. Jeżeli potrzebujesz 2 godzin na napisanie e-maila składającego się z 10 poprawnych zdań, w porządku. Właśnie tyle czasu powinno ci to zabrać, jeśli niedawno zacząłeś pisać.

Dlaczego aż 2 godziny? Ponieważ powinieneś czytać swoje zdania wiele razy i szukać błędów. Poprawiaj je często, korzystając ze słownika i Internetu. Rozglądaj się za przykładowymi zdaniami, żeby się na nich wzorować.

Zanim otworzysz usta, przez jakiś czas buduj zdania w głowie.

3. Jeśli nie jesteś pewien, jak coś powiedzieć - nie mów tego. Jeżeli nie możesz wyrazić się poprawnie, prawie zawsze lepiej jest tego nie robić. Chyba nie chcesz uczyć się na własnych, niepoprawnych przykładach? Możesz poszukać poprawnego zdania w słowniku lub w Internecie (patrz następny punkt), ale w czasie mówienia zazwyczaj nie ma na to czasu. Dobrym pomysłem jest więc powiedzenie czegoś, czego poprawności jesteś pewien - nawet na inny temat.

4. Podczas pisania zawsze sprawdzaj swoje zdania. Kiedy tylko nie jesteś pewien, jak użyć danego słowa, poszukaj go w słowniku i przeczytaj zdania przykładowe. Gdy nie masz pewności, czy to, co napisałeś jest poprawne, zajrzyj na stronę Google.com. Jeśli wiele stron zawiera twoje wyrażenie, najprawdopodobniej jest ono poprawne. Słowniki i Google powinny być twoimi codziennymi narzędziami. Powinineneś korzystać z nich nawet kilka razy przy jednym zdaniu (szczególnie jeśli dopiero zaczynasz pisać po angielsku). Zobacz korzystanie z Google.com podczas pisania, by dowiedzieć się więcej.

5. Pomyśl, w których miejscach możesz się pomylić. Czasem uczniowie nawet nie zdają sobie sprawy, jak bardzo angielski różni się od ich języków ojczystych. W czasie mówienia tłumaczą słowo po słowie i myślą, że ich zdania są poprawne.

Czytając czy słuchając angielskiego, zwracaj szczególną na rzeczy takie jak kolejność wyrazów, przedimki, przyimki i czasy gramatyczne. Porównuj zdania angielskie z ich odpowiednikami w twoim języku ojczystym. Uważaj na różnice w wyrazach i ich kolejność. Sprawi to, że będziesz ostrożniejszy podczas mówienia w obcym języku, ponieważ zrozumiesz, które części twojego zdania mogą być niepoprawne i powinny być sprawdzone jeszcze raz.