SuperMemo – oprogramowanie, które pomoże szybko rozwinąć twój angielski

From Antimoon Translation Project

Original version: SuperMemo — software to build your English fast

Co to jest SuperMemo?edit

SuperMemo to program komputerowy, który pozwala na naukę angielskich słów, wyrażeń i struktur gramatycznych oraz zapamiętywanie ich na zawsze. Jest on oparty na badaniach naukowych na temat ludzkiej pamięci.

Z SuperMemo możesz uczyć się słówek, wyrażeń i struktur gramatycznych. W tym artykule zajmiemy się głównie słowami (żeby go ułatwić i skrócić).

Możesz też przeczytać o osobistych doświadczeniach Toma związanych z korzystaniem z programu przez ostatnie 9 lat.

Przestań zapominać!edit

Czy zauważyłeś, że twój zasób słownictwa zdaje się nigdy nie wzrastać? Idziesz na lekcje angielskiego i wracasz z 30 nowymi słowami w zeszycie. Uczysz się tych słów. Następnego tygodnia twój nauczyciel daje ci kolejnych 30 słów. Uczysz się ich, ale… zapominasz 30 wyrazów z poprzedniego tygodnia. Zamiast 60 nowych słów, znów znasz tylko 30. Co za koszmar.

Co możesz zrobić, by sobie pomóc i poczynić postępy? Jest tylko jeden sposób. Nie możesz zapominać wyrazów, których się uczysz. Jak to zrobić?

Jedną z najlepszych odpowiedzi jest: SuperMemo.

Jak działa SuperMemoedit

1. Dodajesz kilka angielskich wyrazów do SuperMemo. Aby to zrobić, tworzysz pozycje SuperMemo. Ma ona dwie części: pytanie (Q) i odpowiedź (A). Może to wyglądać tak:

Q the mother of your husband or wife
A mother-in-law

(To bardzo prosta pozycja, oto inne rodzaje.)
Pozycje są trzymane razem w zbiorach SuperMemo. Jeden zbiór może przechowywać tysiące pozycji. Aby korzystać z SuperMemo, nie musisz dodawać swoich własnych pozycji. Możesz używać zbiorów stworzonych przez innych ludzi.
2. Przypominasz sobie wyrazy. Każdego dnia uruchamiasz SuperMemo
i przeglądasz kilka słów. Codziennie są one inne. Jeśli dodałeś do SuperMemo 50 wyrazów, w poniedziałek możesz przejrzeć 5 z nich, we wtorek – kolejne 4 itd. Słowa te są wybierane przez SuperMemo.

A oto najlepsza sprawa: SuperMemo wie na jak długo zapamiętasz każde słowo. Powtarzasz je krótko przed tym, jak je zapomnisz. Jeśli zapamiętasz słowo greenhouse na miesiąc, nie ma potrzeby, żeby powtarzać je jutro czy za tydzień. To byłaby strata czasu. Z SuperMemo przypomnisz sobie to słowo za miesiąc, właśnie wtedy, gdy zacznie znikać z twojej pamięci. Ponieważ przypomniałeś je sobie, zostanie ono w twojej głowie na następne dwa miesiące. Wtedy powtórzysz je jeszcze raz i tak dalej. Teraz słowo może pozostać w twojej głowie na zawsze.

Skąd SuperMemo wie, na jak długo zapamiętasz słowo? Zbiera informacje
o twojej pamięci
za każdym razem, gdy je sobie przypominasz.

Co się dzieje podczas powtórkiedit

Podczas powtórki (kiedy przypominasz sobie dane słowo w SuperMemo):

 1. SuperMemo pokazuje pytanie, na przykład: the mother of your husband or wife.
 2. Odpowiadasz na nie (w myślach albo ustnie). Nie wpisujesz odpowiedzi na klawiaturze.
 3. SuperMemo wyświetla poprawną odpowiedź, na przykład: mother-in-law.
 4. Porównujesz swoją odpowiedź z odpowiedzią poprawną i wystawiasz sobie ocenę - od 0 (źle) do 5 (bardzo dobrze). Ocena informuje SuperMemo, jak dobrze pamiętasz słowo.
 5. SuperMemo decyduje, kiedy powinieneś przypomnieć sobie daną pozycję. Funkcję tą nazywamy spacjowaniem powtórek. Dzięki ocenie, którą wystawiłeś, poprzednim ocenom twojej znajomości słowa i innym statystykom, SuperMemo potrafi obliczyć, na jak długo je zapamiętasz. Następnie planuje kolejną powtórkę. Odbędzie się ona dokładnie przed dniem, w którym miałeś zapomnieć słowo.

A oto dokładniejsze wyjaśnienia na temat zapamiętywania i powtarzania wiedzy
z programem SuperMemo (ze screenshotami).

Codzienna sesja z SuperMemoedit

Twoja codzienna sesja z SuperMemo może wyglądać tak:

 1. Powtórz słówka zaplanowane na dzisiaj przez SuperMemo. Zazwyczaj ich liczba jest bardzo mała. Jeśli masz 8 000 słów w swoim zbiorze, pewnie będziesz musiał powtarzać tylko 40 słów dziennie.
 2. Powtórz trudniejsze słowa jeszcze raz. Nazywamy to ćwiczeniem końcowym. Przypominasz sobie wszystkie słowa, za które dostałeś ocenę 3 lub niższą,
  aż zdobędziesz za każdy wyraz co najmniej 4.
 3. Zapamiętuj nowe wyrazy. Uczysz się pewnych słów poraz pierwszy. Ich następna powtórka będzie zaplanowana przez SuperMemo.
 4. Dodawaj nowe słowa do zbioru. Możesz korzystać ze słownika, by tworzyć własne pozycje z pytaniem i odpowiedzią.

Dlaczego program SuperMemo jest dobryedit

Odkryliśmy SuperMemo w 1993 roku. Program ten całkowicie zmienił nasz sposób nauki angielskiego. W liceum spędzaliśmy godziny na tworzeniu naszych zbiorów
i rozmowach o programie.

Oto główne zalety metody spacjowania powtórek:

 • Nie musisz się martwić zapominaniem. Po prostu dodaj nowe słowo angielskie do SuperMemo, a pozostanie ono w twojej głowie na zawsze. Słowo jest twoje. Możesz uczyć się innych słów i także je zapamiętasz. Możesz budować swój angielski na tyle, na ile chcesz.
 • Nie powtarzasz tych słów, które już dobrze znasz. Powtarzasz jedynie te, które prawie zapomniałeś. SuperMemo zadaje ci jedynie trudne pytania, więc nie tracisz czasu na łatwe.
 • Powtarzasz każde słowo coraz rzadziej. Po każdej powtórce zapamiętujesz je na dłuższy czas. Na przykład po pierwszej powtórce słowa greenhouse, być może zapamiętasz je na 2 dni. Po 2 dniach znów powtórzysz ten wyraz i tym razem zapamiętasz go na 7 dni. Po trzeciej powtórce, pewnie już na miesiąc. Czas pomiędzy powtórkami będzie się wydłużał. Możliwe, że po roku nauki
  z SuperMemo będziesz miał zaplanowane słowa do powtórki na rok 2010 lub lata następne!

Korzyści płynące ze stosowania SuperMemoedit

SuperMemo ma wielki wpływ na znajomość angielskiego wielu ludzi. Po dodaniu około 1000-2000 pozycji do zbioru SuperMemo, powinieneś zacząć zauważać duże zmiany w swoim angielskim. SuperMemo pomoże ci:

 • Zwiększyć twój zasób słownictwa. Zaczniesz używać nowych, interesujących słów podczas mówienia i pisania, takich jak devour, appalling czy live down. Możesz dodać więcej niż 20 nowych wyrazów do zbioru SuperMemo w ciągu godziny. Od razu możesz zacząć je stosować - na lekcjach angielskiego, w swoim następnym e-mailu itp. Pokaż innym ludziom, że jesteś dobry!
 • Czytać książki po angielsku i rozumieć mówiony angielski. Wraz
  ze wzrostem zasobu słownictwa, czytanie i słuchanie angielskiego będzie dla ciebie coraz prostsze!
 • Być najlepszym w klasie. Jeśli uczęszczasz na lekcje angielskiego, być może zauważysz, że jesteś jedyną osobą, która pamięta słownictwo sprzed miesiąca. Może zauważysz też, że już nie musisz uczyć się na sprawdziany ze słownictwa.
 • Udoskonalać gramatykę. Możesz rozwinąć intuicję gramatyczną, jeśli dodasz przykładowe zdania do swoich pozycji. Możesz też korzystać ze specjalnych pozycji, które sprawdzają twoją wiedzę gramatyczną.
 • Uczyć się wymowy wyrazów. Możesz dodawać informacje o wymowie do swoich pozycji lub korzystać ze specjalnych pozycji do nauki wymowy słów.
 • Walczyć ze swoimi błędami. Jeśli ktoś poprawi twój błąd, dodaj poprawione zdanie do zbioru SuperMemo. SuperMemo będzie przypominał ci poprawną wersję, a o błędnej zapomni.
 • Zwiększyć motywację do nauki angielskiego. Tylko z SuperMemo naprawdę czujesz, że budujesz swój zasób słownictwa. Dlaczego? Ponieważ wiesz,
  że każde słowo, które dodasz do programu pozostanie z tobą za zawsze.

Tworzenie własnych zbiorów również jest świetnym sposobem na naukę angielskiego. Gdy dodajesz pozycje do zbioru, powiększasz swój zasób słownictwa, ale także czytasz wiele definicji i przykładowych zdań ze słownika angielskiego.
Z definicji automatycznie uczysz się nowych wyrazów oraz struktur gramatycznych.

Kupno SuperMemoedit

Możesz kupić i ściągnąć SuperMemo w Super Memory Store (część Yahoo! Stores). Dostępne są następujące wersje:

- SuperMemo 2004 na Windowsa
- SuperMemo na Pocket
- SuperMemo na Palm Pilota