Trzy największe wyzwania, którym musi podołać osoba ucząca się angielskiego

From Antimoon Translation Project

Wersja oryginalna: Three biggest challenges facing an English learner

1. Rozwijanie pasji do nauki angielskiegoedit

Wszyscy, którzy uczą się angielskiego, chcieliby dobrze mówić w tym języku. Ekscytuje ich możliwość płynnej komunikacji po angielsku. Zazwyczaj jednak nieszczególnie podoba im się sam proces nauki. Dla większości uczenie się jest obowiązkiem — czymś, co muszą robić, choć nie chcą. Nie widzą przyjemności w uczeniu się angielskiego.

Jednym słowem, większość ludzi chciałaby dobrze mówić po angielsku, ale nie lubi uczyć się angielskiego. Jest to pierwszy i najważniejszy problem dotykający uczniów, ponieważ osoba, której nauka angielskiego nie sprawia przyjemności, nie nauczy się tego języka zbyt dobrze. Jeśli nie polubisz angielskiego, angielski też Cię nie polubi!

Jeżeli chcesz osiągnąć sukces, musisz polubić sam proces nauki. Czas spędzony na nauce angielskiego musisz traktować jako czas przyjemności i relaksu. Przykładowo musisz cieszyć się takimi rzeczami jak:

  • czytanie angielskich zdań i zastanawianie się nad ich strukturą
  • uczenie się nowych słów ze słownika
  • pisanie poprawnego zdania, zaglądając do słowników, książek gramatycznych i Internetu
  • ćwiczenie wymowy angielskich dźwięków i wyrazów

Najlepiej byłoby, gdyby nauka angielskiego stała się Twoim hobby. Powinieneś myśleć o sobie jak o osobie, która uważa naukę angielskiego za jedno ze swoich ulubionych zajęć.

2. Wprowadzanie w swoim życiu pierwszej zmianyedit

Postanowienie o nauce angielskiego wymaga wprowadzenia zmian w swoim życiu. Jedną z nich może być na przykład decyzja o czytaniu książki po angielsku przez 30 minut dziennie — i trzymanie się tej decyzji. Wprowadzenie małej, ale trwałej zmiany w swoim życiu jest bardzo trudne, szczególnie gdy nauka angielskiego nie wydaje się niczym przyjemnym. Nie wolno jednak zapominać, że uczenie się angielskiego przez 15 minut każdego dnia daje nieporównanie lepsze efekty niż całodniowy wysiłek podejmowany raz w miesiącu.

3. Wprowadzanie dalszych zmian w swoim życiuedit

Choć pierwsza zmiana jest najtrudniejsza, każda następna także jest trudna. Wielu uczniów robi pierwszy krok (na przykład postanawia codziennie czytać książkę po angielsku) i na nim kończy. Nie podejmują oni innych czynności budujących ich angielski.

Dobry uczeń powinien mieć pewien zestaw czynności (czytanie, oglądanie telewizji, ćwiczenie wymowy, słuchanie nagrań itd.) i wybierać spośród nich zgodnie ze swoim nastrojem. Jedna czynność nie wystarczy, ponieważ (1) szybciej się nią znudzimy i (2) zazwyczaj rozwija ona zbyt wąski zakres umiejętności językowych. Na przykład, czytanie po angielsku nie poprawi Twojej wymowy, choć może poprawić gramatykę, słownictwo, rozumienie tekstu czytanego i umiejętności pisania.